Please email faculty by clicking the envelope icon beside their name.

ADMINISTRATION & OFFICE
CAREER & TECH
ENGLISH
FINE ARTS
MATH
SCIENCE
SOCIAL SCIENCES
SPECIAL SERVICES
EXTENDED FACULTY

ADMINISTRATIVE STAFF & FACULTY

Matt Buchanan
Matt BuchananPrincipal
Luke Tentoni
Luke TentoniAssistant Principal
April Hobson
April HobsonCareer & Technical Director
Cody Stubblefield
Cody StubblefieldAthletic Director
Jill Robbins
Jill RobbinsSchool Nurse
Lori Hodges
Lori HodgesAttendance Clerk
Abby Bright
Abby BrightReceptionist
Carol Sadler
Carol SadlerBookkeeper
Anita Alef
Anita AlefCulinary Arts
Bert Anderson
Bert AndersonAgriculture Science
Brittany Brock
Brittany BrockWork Based Learning
Jalon Bullock
Jalon BullockSTEM
Jonathon Garrison
Jonathon GarrisonAutomotive Technology
Curt Langley
Curt LangleyCounselor
Kimberly Langley (Department Head)
Kimberly Langley (Department Head)Early Childhood
Elke Lipsey
Elke LipseyFamily & Consumer Sciences
Alison Moore (Department Head)
Alison Moore (Department Head)Business & Computer
Christy Paul
Christy PaulStudent Services
Rick Robbins
Rick RobbinsConstruction
Chris Russell
Chris RussellDigital Media Technology
April Voyles
April VoylesHealth Sciences
Latrina Walker
Latrina WalkerEngineering
Kevin Wigington
Kevin WigingtonDrafting

ENGLISH / LANGUAGE DEPARTMENT

Florinda Atkinson
Florinda AtkinsonEnglish
Kathy Ball
Kathy BallEnglish
Shelly Clayton
Shelly ClaytonEnglish
Sara Garrett
Sara GarrettEnglish
Stephanie Gregg
Stephanie GreggEnglish
Alesha Keeley
Alesha KeeleySpanish
Mary Margaret King
Mary Margaret KingEnglish (Department Head)

FINE ARTS

David Hopple
David HoppleBand Director
Dylan Hunsucker
Dylan HunsuckerBand
Brandon Lang
Brandon LangBand
Mary Beth Muncie
Mary Beth MuncieChorus/Fine Arts (Electives Department Head)
Emily Murff
Emily MurffArt

MATH DEPARTMENT

Austin Baker
Austin BakerMath
Lydia Harding
Lydia HardingMath
Sandra Pannell
Sandra PannellMath (Department Head)
Gladys Pounders
Gladys PoundersMath
Shawn Sanks
Shawn SanksMath
Allie Speck
Allie SpeckMath

SCIENCE DEPARTMENT

Brooke Dillard
Brooke DillardScience
Kati Kent
Kati KentScience
Phillip Laney
Phillip LaneyChemistry
Mary Scott Sanks
Mary Scott SanksScience
Summer Tyer
Summer TyerScience (Department Head)

SOCIAL SCIENCES

Allie Catt
Allie CattSocial Studies
Josh Curbow
Josh CurbowSocial Studies
Shelly Dodson
Shelly DodsonSocial Studies
Bailey Montgomery
Bailey Montgomery
Kendall Murphy
Kendall MurphySocial Studies
Brett Pierce
Brett PierceSocial Studies

SPECIAL SERVICES

Amee Cox
Amee CoxSpecial Education
Heather Ferrell
Heather FerrellSpecial Education
Easton Hall
Easton HallSpecial Education
Jim Muncie
Jim MuncieSpecial Education
Abby Voyles
Abby VoylesSpecial Education
Micha Washington
Micha WashingtonSpecial Education

EXTENDED FACULTY

Suzy Bowman
Suzy BowmanCareer Coach
Hope Bradley
Hope BradleyTransition/Graduation Coach
Prentiss Brown
Prentiss BrownSRO
Ashley Connolly
Ashley ConnollyAssistant Teacher
Alison Laney
Alison LaneyELL
Angela Medlin
Angela MedlinMedia Specialist
Willie Paine
Willie PaineROTC
Major Luis Prejean
Major Luis PrejeanROTC
Brooke Roberts
Brooke RobertsTeacher Assistant
Shane Sanderson
Shane SandersonDriver Education
Mary Shorter
Mary ShorterTeacher Assistant
Kaylee Stanton
Kaylee StantonCounselor
Channing WardJobs for Mississippi Graduates